Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

Д-р Зорница Спасова от авторския ни екип в интервю за БНР – Благоевград относно горещите вълни и климатичните промени.

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници. За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма.

Горещниците са в сърцето на лятото, има и астрономически предпоставки средата на юли да бъде най-горещото времеНо горещниците са различни от понятието горещи вълни. Гореща вълна може да имаме обикновено от май – до  септември включително, но най-често юли – август“, поясни за Радио Благоевград д-р Зорница Спасова от Националния център по обществено здраве и част от екипа на платформата Климатека. Експертът съобщи, че всяко увеличение с 2-3 градуса през месеца води до двойно увеличение на горещите вълни. В България проучване е установило, че след 1985 година рязко нараства броят на горещите вълни – не само тяхната честота, но продължителност,  интензивност и екстремност.

Европа е най-бързо затоплящият се континент. Данните показват, че 23 от 30-те най-тежки горещи вълни, регистрирани в Европа, са настъпили през настоящия век, а смъртните случаи, свързани с жегата, са скочили с около 30% през последните 20 години. 2023 година беше най-топлата в световната метеорологична история, а вече 12 поредни месеца бележат абсолютен температурен рекорд, като по-високите месечни температури са в пряка връзка с честотата на горещите вълни. „На първо място те се отразяват на здравето на хората и природатана стопанския живот “, подчерта д-р Спасова и даде още примери – за  повредена инфраструктура, замърсяване на въздуха, пожари. Повече зелени площи в градовете, откриване на повече сини точки, избягване на презастрояването, използване в строителството на по-малко топлопроводими материали, боядисване на покривите в бяло са част от възможностите да се намали прегряването. „Необходимо е да се изграждат обществени климатизирани пространства, където могат да ходят хората да си почиват“, каза ощед-р Зорница Спасоваи припомни важността на качественото облекло в горещите дни.


Пълния запис от участието изслушай тук. Статията на д-р Спасова относно горещите вълни прочети тук.