Павел Василев в интервю за БНР – Видин за съвременната роля на зоопарковете — как те участват опазването на околната среда.
Представата ни за зоопарка често е остаряла- това вече не е място, в което животни се гледат в клетки. В наши дни стратегията на зоологическите градини вече е да се грижат за опазването на видовото разнообразие, да информират хората за екологичните проблеми, засягащи животните, и са обект на науката. Това заяви екологът Павел Василев- автор в “Климатека”, студент в Германия, учи магистратура “Биоразнообразие” към Техническия университет в Дрезден.
От години се развива нова концепция, която се опитва да превърне зоопарковете в обект на науката, които имат за цел опазването на видовете и образоването на хората на тема екология, биоразнообразие и зоология.
“Човекът на места много много отрицателно влияе на природата. Изключително много видове, особено животински видове, са застрашени от изчезване, много вече са изчезнали и много хора се опитват да направят каквото е възможно, за да ги опазят. Една от стратегиите е да има популации на редки видове в плен. Което означава зоопарковете да работят съвместно и да се опитват да развъждат застрашени видове извън природата в случай, че ако изчезнат в природата то да има резервна популация, с която после да може да бъде възстановена дивата популация. И това означава, че не може просто животните да бъда отглеждани с цел развлечение. Но развлечението може да бъде комбинирано и по този начин обикновеният човек да бъде замесен в тази мисия за опазването на видовете и природата”, каза Павел Василев.
Екологът казва, че проблемът със зоопарковете, особено тези в Източна Европа, е че не са на ниво. Често просто има една клетка и животното е там. В други зоопаркове като тези в Западна Европа и Северна Америка хабитатът бива пресъздаван в заграждението и така животното е щастливо и човекът научава откъде произлиза това животно. Голяма част от зоопарковете в Германия, Австрия, Великобритания, имат много богати колекции на видове от цял свят и работят за опазване на видовете, казва още Павел Василев. Смята, че е важно зоопарковете да работят с деца, защото те са бъдещето и трябва едно дете от малко да бъде научено да обича природата.
“Мога да дам пример от България за Софийския зоопарк, който има зооучилище и работи с деца от различна възраст”, допълни Павел Василев.
Една от важните дейности на модерните зоопаркове е отглеждането на животни “посланици”. Това са видове, които имат пряка връзка с измененията в климата, като или са застрашени от изчезване, или с поведението си могат да му въздействат положително, или тяхното опазване защитава и климата. Пример за българските зоопаркове може да бъде съвместна работа за опазване на лешоядите, обясни Павел Василев. България е държава със сравнително много зоологически градини. Това означава, че има добра възможност хора от цялата страна да бъдат информирани и ангажирани.
Пълния запис от интервюто чуй тук. Статия на Павел Василев за зоопарковете прочети тук.