За гората, сушата и наводненията през призмата на науката – На Градус и половина, Еп. 12

Момчил Панайотов от авторския ни екип в подкаста на Горчка – “На градус и половина”, където говори за проблемите на българската гора.

Как влияние полярно-струйното течение на климата? Как са изглеждали склоновете на Балкана преди 100 години и за колко време може да се възстанови гората? Кои есктремни събития ще изпитваме все по-често у нас?

На тези и още въпроси търсим отговор заедно с доц. д-р Момчил Панайотов, преподавател по специалност „Дендрология“ в Лесотехническия университет в София. Занимава се активно с проучвания на планински гори, тяхната история и развитие, както и на влиянието на различни фактори върху процесите в горите – климатичното вариране и екстремните климатични прояви. Председател е на Българска асоциация по ски свободен и екстремен стил (БАССЕС) и е дълбоко ангажиран с темата за обучения по лавинна безопасност и предотвратяване на лавинни инциденти. Част от софийски отряд на Планинска спасителна служба към БЧК.

В 12-ия епизод от „На Градус и половина“ Момчил разказва какво е състоянието на българската гора, защо градовете не са подготвени за екстремните валежи и какви стъпки може да предприемем, за да ограничим замърсяването на средата ни.


Пълния епизод от подкаста изгледай тук.