Интервю на Милена Статева от екипа ни по БНР Радио София относно енергийния преход и политическата и обществената отговорност.
След всяка криза се излиза с намалена функционалност. Нещата вече са страшни. Отговорността на всички, включително и на политиците за случващото се с климата на нашата планета, е нараснала.
Това коментира пред БНР-Радио София социалният психолог Милена Статева, която е сред авторите на „Климатека“.
Според нея „тези, които държат властта, ресурсите и контрола носят отговорността и успешно дезертират от нея, живеейки в свят на ексепционализъм – нарцистичната презумпция, че са привилегировано изключение и правилата и предупрежденията, не се отнасят до тях. Фантазията е не просто, че всякакви опасности ще те подминат, но и че целият свят ти е длъжен.“
С неправителствената организация “Орион грид” Статева през изминалата година е провела социално изследване върху климатичната комуникация у нас. И един от изводите е, че информацията на хората е прекалено много и това събужда съпротива. Още повече, че властимащите не правят нищо. Дори напротив – обвиняват обикновените хора на лично и битово ниво за климатичните промени.
Статева обърна внимание, че пактът, преведен на български като „зелена сделка“, носи риск за енергийно бедните прослойки от обществото.
В България в момента „Зелената сделка“ предоставя големи възможности за компенсации на тези, които ще пострадат най-много, изтъкна още експертът. Държавата обаче до края на юни т.г. трябваше да подаде нарочни документи. С тези средства могат да се подпомогнат региони като Стара Загора, Кюстендил, Перник и други.
„Сякаш българските политици нямат особен интерес хората да се възползват от тези възможности за компенсации, предоставени за „Зелената сделка“ за енергийно бедните, коментира още Статева. Вместо това, може да се види как хора с власт умножават непрекъснато фирмите за печалбарство от възобновяеми източници.
„Нуждаем се не от далаверки, а от нов обществен договор“, подчерта социалният психолог.
Пълния запис от интервюто изслушай тук.