Безводието в България обяснено

Проф. Емил Гачев от екипа ни гостува в подкаст “Ден”, където разказва за проблемите на водните ресурси в страната.

В подкаста, който записахме по темата и предстои да бъде публикуван – проф. Емил Гачев обяснява как географското положение на България влияе на водните ресурси и валежите в страната.
(*Данните са предоставени от платформата „Климатека“ и са плод на работата на проф. Емил Гачев и д-р Валентин Симеонов.)

Количеството, с което разполагаме, обаче би трябвало да ни стига, когато се има предвид консумацията на вода на глава от населението.

Тогава защо близо половин милион българи бяха на воден режим миналото лято?

Загуби

Осреднено приблизително 50% от питейната вода у нас изтича и се губи по водопреносната мрежа.

На някои места се стига до 80%. Това означава, че от наличен 1 литър вода, до потребителите достигат едва 200 мл. За сравнение, средно в ЕС се губят 23% от водата.

Най-големи са загубите в Шумен – 83,7%, Перник – 82,7%, Сливен – 82%. Над 70% от водата се губи по мрежата и в Монтана, Добрич, Плевен, София област и Хасково. Загубите се делят на два вида – търговски загуби, които са вследствие от неправилно измерване и кражби; и физически загуби – реалното изтичане на вода от водопреносната мрежа. Физическите загуби са по-големият дял. За град Плевен например те са 60% от общия обем. Основната причина за тези огромни загуби е старата и амортизирана водопреносна мрежа.


Пълния запис от участието на Проф. Гачев чуй тук. Писмен материал от участието и повече по темата – прочети тук.