Натрапчивото присъствие на лобисти рязко контрастира с декларираните климатични цели на конференцията
Зорница Спасова е част от авторския екип на “Климатека”, тя е главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването. Има докторска степен по специалност “Климатология” от СУ „Св. Климент Охридски“. Занимава се с въздействие на изменението на климата върху човешкото здраве от 2008 г., като е специализирала многократно в чужбина. Участва като експерт при изготвянето на Плана за действие за устойчива енергия и климат на Столична община 2021 – 2030 г. Със статиите в “Климатека” става носител на Наградата за журналистика на Европейското метеорологично дружество. От януари 2024 г. е посланик на Европейския климатичен пакт за България. Стипендиант на Earth Journalism Network за отразяване на СОР29 в Баку, Азербайджан.
Срещите на върха за климата се провеждат вече 29 години, но едва през последните две, благодарение на продължителния натиск от гражданското общество, присъстващите на конференцията бяха задължени да декларират кого представляват. Новите правила за регистрация разкриха много лобисти, които вероятно са присъствали на предишните срещи инкогнито и години наред са саботирали усилията на международната климатична общност. На тазгодишната конференция присъстват 1773 лобисти на компании за изкопаеми горива, най-често делегирани като представители на бизнеса. Броят им е по-голям от общия брой на делегациите от 10-те най-уязвими страни от изменението на климата. Заради това глобалният Юг, представители на ООН и гражданското общество излязоха с декларация за реформи в избора на председателство и участие в конференцията.
Вече 29 години се провеждат конференциите на най-високо равнище на ООН за климата – т.нар. СОР (Conference of Parties). Явно безрезултатно, ако съдим по отчитаните от 50-те години на миналия век концентрации на въглероден диоксид в атмосферата, които убедително и стремглаво се покачват всяка година. Следват ги и температурите – на въздуха, на почвата, на морската вода, а екстремните метеорологични явления стават все по-чести и с по-опустошителни мащаби.
Твърде много години петролните индустрии трупаха капитал и владееха голяма част от медиите, установиха технологии и начин на живот, неизменно свързан с петрол, мръсен въздух и пластмаса, от който на обикновения човек му е трудно и почти невъзможно да избяга.
Оказва се, че защитниците на петрола присъстват не къде да е, а в самото сърце на зелените – именно на конференциите за климата, които би трябвало да спасят света от надвисналата климатична катастрофа.
Исторически конференциите на ООН за климата играят много положителна роля в климатичните преговори и в резултат на тях са постигнати важни стъпки към прогрес, като Парижкото споразумение през 2015 г. и др. Затова присъствието на компании, свързани с петролната индустрия на тези срещи, е притеснително.
Спомням си, че за пръв път чух за това преди 10 години в Норвегия, когато посетихме гр. Ставангер и научих, че норвежката петролна компания Статойл изпраща всяка година на климатичната конференция поне по 100 свои представители. Сега вече направо провеждат конференциите в петролни държави под благовидния предлог да ги приобщят към борбата с изменението на климата. Това няма как да мине без лобизъм „под масата“ и тайни преговори за разработване на нови петролни находища, зелено измиване (грийнуошинг), заблуди за решаване на въпроса чрез улавяне на въглерод и т.н. Но както казва Ал Гор,
„компаниите за изкопаеми горива са по-добри в улавянето на политици, отколкото в улавянето на емисии“.
Всъщност „уловен“ се оказа самият главен изпълнителен директор на азербайджанския екип на СОР29, който беше записан от журналисти от ВВС да води тайни преговори с фалшив потенциален инвеститор за разработване на нови находища на нефт и газ. Това се случва за втора поредна година, като миналата домакин на СОР28 също беше петролна държава – Обединени арабски емирства – и отново журналисти на ВВС разкриха опит за сключване на бизнес сделки по време на процеса на конференцията, което е сериозно нарушение на стандартите за поведение, очаквани от президент на COP.
Какво представлява лобирането в политиките за климата?
Лобирането за климата има много форми. То често включва финансови вноски за политически кампании и партии, както и подаръци и обещания за доходоносни бъдещи позиции. Значителна част от лобирането се основава на предоставянето на подвеждаща информация, вместо на директни финансови трансфери или подаръци. Когато политиците се изправят пред сложни политически казуси, те разчитат на експертен принос за оценка на техническата и икономическата осъществимост на решенията. По този начин голяма част от лобирането приема формата на участие в изслушвания, представяне на технически коментари, участие в експертни комисии, презентации и изследвания.
Освен това компаниите и техните асоциации често предоставят т. нар. законодателни субсидии, като всъщност изготвят сложни законови текстове и изменения за симпатизиращите политици. Например, закони, изготвени от корпоративни лобисти, насочени към криминализиране на противопоставянето на петроло- и газопроводите, вече са приети в 17 американски щата.
Лобирането може да бъде насочено и към обществеността, като групи по интереси провеждат публични кампании относно предимствата или опасностите на дадена политика. Най-известното такова лобиране е приноса на Глобалната климатична коалиция в САЩ, която пося съмнения относно надеждността на науката за климата, въпреки че вътрешните изследвания на компании в същите тези индустрии потвърдиха връзката между изкопаемите горива и изменението на климата.
Годишните срещи на върха на ООН за климата вече са важен форум и за лобиране
Бизнес асоциациите, които представляват компании, могат да се регистрират като неправителствени организации със статут на наблюдател, което им дава достъп до срещи, семинари и официални проекти на документи.
Съвсем наскоро отделни компании бяха поканени да спонсорират събитията в замяна на привилегирован достъп до преговарящи. Държавите също понякога включват представители на компаниите в официалните си делегации, което им позволява да предоставят пряк принос по проекторезолюции. Шел, например, е бил член на бразилската и нигерийската делегации в предишните климатични конференции.
Не цялото лобиране в областта на климата е насочено към възпрепятстване. Когато говорим за присъствието на бизнеса, това не е задължително негативно. Бизнесът и индустрията са задължителна част от прехода към нисковъглеродна икономика и те имат място и на такива срещи. Най-интензивното лобиране обаче често се провежда от замърсяващите индустрии. В Дубай например компаниите за изкопаеми горива и други замърсяващи производства блокираха обвързващи международни климатични цели и насърчаваха политически подходи, които са по-малко ефективни, но са по-изгодни за бизнеса, например предоставянето на безплатни разрешителни за емисии на промишлени замърсители в ЕС.
Но кой и защо присъства или не присъства на тазгодишната конференция?
От общо 65 000 участници, което прави СОР в Азербайджан втората най-посещавана конференция за климата на високо ниво в историята, в списъка липсват доста ръководители на държави, които в много голяма степен допринасят за глобалното затопляне.
Броят на делегатите тази година е с 15 000 по-малък, което прави COP29 в Баку първата конференция от 7 г., която не надвишава посещаемостта от предходната година, според предварителните данни, публикувани от ООН. Това обаче по-скоро се дължи на организационни ограничения, а не на липса на интерес, защото през последните години действително посещаемостта на тези събития стана прекалено голяма.
Унгарският журналист Джорджи Фолк, един от съоснователите на най-четеното унгарско издание за ЕС EURologus и опитен кореспондент в Брюксел, прави анализ на делегациите на страните, присъстващи на СОР29. На първо място по брой на делегатите са домакините с 2229 представители, следвани от бразилците, които ще домакинстват следващия СОР – с 1914 – и турците с 1862. Обединените арабски емирства, които бяха домакини на COP28 в Дубай миналата година, регистрираха 1011 души, докато китайците са 969. За първи път китайската делегация наброява толкова много представители – досега, преди Дубай, делегатите им не надвишаваха 100. И Русия е с 900 делегати.
Но имаше и делегации, които бойкотираха събитието – като на Папуа Нова Гвинея, която обяви, че протестира срещу „глобалното безразличие“. Конкретно причината е, че като малка островна държава, страната срещна затруднения с достъпа до финансиране за климата през последните години, въпреки че бе представена на високо ниво в конференциите. Министърът на външните работи на Папуа Нова Гвинея дори заплаши международната общност с изсичане на горите с цел подобряване благосъстоянието на хората, като се има предвид, че страната е една от трите най-големи държави с дъждовни гори в света, които служат като бели дробове на планетата.
Германия, Франция, Бразилия, Китай, Индия, Южна Африка, Япония и Австралия също не са представени на ниво правителствени ръководители. Въпреки че САЩ имат голяма делегация на конференцията, американският президент Байдън, който по принцип заявява подкрепата си за про-климатични действия, за разлика от новоизбрания, не отиде. Реална е опасността САЩ за втори път да се оттеглят от Парижкото споразумение с встъпването на Тръмп в длъжност, което би добавило 4 млрд. тона парникови газове в атмосферата до 2030 г., според анализ на Carbon Brief.
Урсула фон дер Лайен също пропуска COP29, с което според наблюдатели се изпраща „фатален сигнал“ и се повдига въпросът за ангажимента на Европа към климатичната криза.
Все пак ЕС има голяма делегация на COP29, която е представена от преговарящи и наблюдатели от всички институции на ЕС и дори Комитетът на регионите изпраща делегация по местни въпроси, свързани с климатичните действия. Делегация на Европейския парламент (ЕП) също присъства на конференцията, която според изявлението на ЕП „цели да постави нова обща цел за финансиране на климата“. Тя се ръководи от председателя на ЕНП на Португалия Лидия Перейра и вицепрезидента на холандските социалдемократи Мохамед Шахим.
Франция обяви, че няма да изпрати своя висш служител по въпросите на климата в Баку, след изказване на президента на Азербайджан – Илхам Алиев на срещата на върха на малките островни развиващи се страни на COP29.
„Така наречените отвъдморски територии на Франция и Нидерландия, особено в Карибите и Тихия океан, са сред най-тежко засегнатите от изменението на климата. Гласовете на тези общности често са брутално потискани от режимите”.
Според анализатори в основата на пререканията стои подкрепата на Франция за Армения в конфликта ѝ с Азербайджан за Нагорни Карабах. Така за първи път след Парижкото споразумение от 2015 г., за чието проектиране и отстояване Франция играе водеща роля, климатичната конференция ще се проведе без представител на висшето френско ръководство.
Нидерландия също не изпраща министър-председател, но участва с голяма делегация и заинтересовани специалисти, които да споделят своя опит и знания в борбата с покачващото се морско ниво и други проблеми, породени от климатичната криза.
Как се представи България?
България участва с делегация от 72 официални лица, ръководена от президента Румен Радев. В официалната делегация участват и заместник-министъра на околната среда и водите, както и служебният министър на енергетиката и служебният министър на иновациите и растежа.
За втори път представянето ни е организирано в т.нар. павилион с множество тематични събития. България беше кандидат за домакин на СОР29 с големи шансове да бъде избрана, но политическата конюнктура наложи кандидатурата на Азербайджан. Въпреки това у нас се наблюдава засилен интерес към климатичната тема не само от страна на медиите, но и от страна на бизнеса и политиката.
На този фон прави впечатление липсата на капацитет и ясно изразени становища сред политическите партии по въпросите на климата, което проличава в предизборните кампании и после и при провалите при реализирането на Зелената сделка.
Още повече, че България има значително представителство на научните среди с капацитет по темата, като част от тях са три научни института – два към БАН и един към МОСВ, два факултета в Софийския университет – Физическия и Геолого-географския, които подготвят специалисти по климата. По неофициални данни на COP29 има и представители от българската научна общност, които обаче не са част от официалната делегация.
Саботаж в решителния момент
Отрезвяващата реалност за истинските интереси представени на COP е, че тази година, според учените по климата, средните глобални температури са били по-високи от всякога, докато емисиите на парникови газове са поставили още един абсолютен рекорд. Освен това, след миналогодишната COP28 най-големите компании за изкопаеми горива в света са одобрили 250 милиарда долара инвестиции в петрол и газ. В допълнение Световната метеорологична организация от година алармира, че може би светът се намира на ръба на необратимо глобално затопляне, тъй като средните температури вече повече от 12 месеца се задържат над прага от 1,5 °C, определен в Парижкото споразумение.
Неправителствената организация Kick big polluters out, която обединява повече от 450 поддръжници на изгонването на големите замърсители, като 350.org, Fridays For Future Digital, Friends of the Earth International, Greenpeace и др., открива, че 1773 лобисти на компании за изкопаеми горива – като Chevron, ExxonMobil, BP, Shell, Eni и TotalEnergies – са били приети да се регистрират за COP29, най-често делегирани като представители на бизнеса и индустрията. Броят им е по-голям от общия брой на делегациите от 10-те страни, най-уязвими от изменението на климата.
Особено тревожно е, че 113 лобисти на петролната индустрия са акредитирани като част от делегацията на ЕС, която се позиционира като глобален лидер в борбата с климатичните промени. Гърция участва с 24 лобисти на изкопаеми горива в делегацията на COP, докато италианците изпращат 22, шведите 17 и белгийците 13, според Corporate Europe Observatory. Причината за големия брой италиански и гръцки лобисти в делегацията е свързана с местоположението на газопровода от Турция за Централна Азия, смятат експерти.
Канада пък доведе на срещата представители на енергийните гиганти Suncor и Tourmaline, а Япония – представители на въгледобивната компания Sumitomo. Осем от десетте организации с най-големи лобистки армии идват от Северното полукълбо.
Поради всички тези причини, страните от глобалния Юг, държавни служители, представители на ООН и по-широкото гражданско общество стават все по-гласни в своите искания: замърсителите трябва да бъдат премахнати.
На 15 ноември те излязоха с декларация със 7 искания, като първото от тях е именно за подобряване на процеса на подбор за председателства на COP и изключване на страни, които не подкрепят постепенното премахване/прехода от изкопаеми енергийни източници, както и недопускане на участие на лобисти на конференциите, като се посочва, че миналата година на СОР28 са участвали рекорден брой от 2456 лобисти за изкопаеми горива – близо 4 пъти повече от COP27 и повече от официалните представители от научни институции, коренни общности и уязвими нации.
Все по-чувствителното присъствие на петролната индустрия в Баку е в рязък контраст с декларираните цели на COP29, където постепенното премахване на изкопаемите горива, временните решения и финансирането на климата са критични въпроси.
Статията е написана като част от тематичната мрежа на PULSE, европейска инициатива, която подкрепя международното журналистическо сътрудничество.
Източник заглавна снимка: Flickr
В статията са използвани материали от:
- Thousands of corporate lobbyists are at the UN climate summit in Baku. But what exactly is ‘lobbying’ and how does it work?
- Analysis: Which countries have sent the most delegates to COP29?, Carbon Brief, 12 Nov, 2024
- Rowlatt Justin, UAE planned to use COP28 climate talks to make oil deals, 27 November 2023
- Rowlatt Justin, COP29 chief exec filmed promoting fossil fuel deals, 8 November 2024,
- Papua New Guinea Withdraws from COP29- A stand against global indifference, October 27, 2024
- Франция бойкотира COP29 след острите забележки на азербайджанския президент, news.bg, 13 ноември 2024,
- Von der Leyen’s Cop29 absence sends ‘fatal signal’, say watchers, 6 Nov 2024,
- https://www.dutchnews.nl/2024/11/dutch-hit-back-at-neo-colonial-claim-by-azerbaijan-at-cop29/
- https://kickbigpollutersout.org/
- https://www.clubofrome.org/cop-reform-2024/
- https://corporateeurope.org/en/2024/11/fossil-fuel-lobbyists-eclipse-delegations-most-climate-vulnerable-nations-cop29-climate
- Open Letter on COP reform to All States that are Parties to the Convention
- https://theconversation.com/thousands-of-corporate-lobbyists-are-at-the-un-climate-summit-in-baku-but-what-exactly-is-lobbying-and-how-does-it-work-242639