ClimAlt: Как е устроена климатичната система на Земята?

Видеото е част от първата лекция на поредицата ClimАlt, която е насочена към физическата наука за климата. Видеото разглежда научните основи на промените в климата и описва климатичната система на Земята, в т.ч. нейните компоненти – атмосфера, криосфера, литосфера, биосфера и хидросфера. В края на видеото е обяснен и кръговратът на въглерода.

Очаквай и следващото видео от поредицата, което е на тема „Естествения парников ефект“.


Какво е ClimAlt

ClimAlt е международен проект по програма Еразъм+, реализиран от екологичните организации  A Sud (Италия), Door (Хърватска), Navdanya International Onlus (Италия), Play Agency (Дания) и екологично сдружение „За Земята“, представен в България с комуникационната подкрепа на Климатека. 

ClimAlt има за цел да повиши информираността по темите за климатичните промени и по-конкретно – за решенията и алтернативните практики. Чрез откриване, обсъждане, анализ и разпространение на конкретни местни примери за алтернативни икономически модели се засилва възприемането на възможните социално–екологични промени, както и себеусещането на хората, че могат да участват или самите те да предизвикват промените. 

ClimAlt включва серия от видеа разделени в 7 основни модула: 

  1. Науката за изменението на климата Въведение във физическата наука за климата и неговата промяна: устройство на климатичната система, парникови газове и парников ефект.
  2. Причини за изменението на климата – Разглежда основните причини за климатичните промени – изкопаеми горива, индустриално земеделие и хранителна система.
  3. Екологични въздействия – Анализ на последствията от промените в климата: затопляне на сушата и океаните, екстремни метеорологични явления, засушаване, наводнения, повишаване на морското равнище, топене на ледове, загуба на биоразнообразие и др.
  4. Социално–икономически въздействия – Разглежда социалните последствия от климатичните промени с фокус върху проблема с енергийната бедност. Разглеждат се и въздействия върху хранителната система.
  5. Политически контекст – Преглед на историята на преговорите и политиките за околната среда и климата със специално внимание върху Парижкото споразумение за климата (2015 г.).
  6. Действия Определение на климатична справедливост. История на движенията за климатична справедливост.
  7. Практики Разглежда различни практики като възможни решения на климатичната криза – кръгова икономика, нулеви отпадъци, преход към възобновяема енергия и агроекология.

Повече за проекта, виж ТУК.