Лекция 4.1 е насочена към социално–икономическите измерения на промените в климата. В част 5 са представени резултати от проучвания на енергийно бедни домакинства в страните от Югоизточна Европа – ще разберете за основните характеристики на енергийно бедните домакинства. В края на лекцията са представени препоръки за стратегии за справяне с този проблем.
Следващо видео: Край на лекция 4.1 – “Енергийна бедност и други социални предизвикателства”. Модул 4 продължава с лекция 4.2, на тема „Въздействия от климатичните промени върху хранителната система“.
Какво е ClimAlt?
ClimAlt е международен проект по програма Еразъм+, реализиран от екологичните организации A Sud (Италия), Door (Хърватска), Navdanya International Onlus (Италия), Play Agency (Дания) и екологично сдружение „За Земята“, представен в България с комуникационната подкрепа на Климатека.
ClimAlt има за цел да повиши информираността по темите за климатичните промени и по-конкретно – за решенията и алтернативните практики. Чрез откриване, обсъждане, анализ и разпространение на конкретни местни примери за алтернативни икономически модели се засилва възприемането на възможните социално–екологични промени, както и себеусещането на хората, че могат да участват или самите те да предизвикват промените.
ClimAlt включва серия от видеа разделени в 7 основни модула:
- Науката за изменението на климата – Въведение във физическата наука за климата и неговата промяна: устройство на климатичната система, парникови газове и парников ефект.
- Причини за изменението на климата – Разглежда основните причини за климатичните промени – изкопаеми горива, индустриално земеделие и хранителна система.
- Екологични въздействия – Анализ на последствията от промените в климата: затопляне на сушата и океаните, екстремни метеорологични явления, засушаване, наводнения, повишаване на морското равнище, топене на ледове, загуба на биоразнообразие и др.
- Социално–икономически въздействия – Разглежда социалните последствия от климатичните промени с фокус върху проблема с енергийната бедност. Разглеждат се и въздействия върху хранителната система.
- Политически контекст – Преглед на историята на преговорите и политиките за околната среда и климата със специално внимание върху Парижкото споразумение за климата (2015 г.).
- Действия – Определение на климатична справедливост. История на движенията за климатична справедливост.
- Практики – Разглежда различни практики като възможни решения на климатичната криза – кръгова икономика, нулеви отпадъци, преход към възобновяема енергия и агроекология.
Новорегистрираните участници, които изцяло завършат курса, ще получат и сертификат от За Земята. Повече информация на: https://bit.ly/34oyyEc.